JIRI KALFAR

Neděle 22. září, 16:00

Původně model a tanečník, dnes módní návrhář Jiří Kalfar popisuje estetiku svých dámských i pánských kolekcí jako Boho Chic. “Uvolněná elegance” sedne právě i k poslední pánské kolekci na jaro/léto 2013, v níž si mladý designér hrál zejména s řasením.

Nové modely značky JIRI KALFAR, prezentované na Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2013, oproti těm posledním zřejmě “ztvrdnou” . Podle našich informací totiž chystaná kolekce čerpá z předválečné Evropy, má z ní „vyzařovat příchod militarismu, pozlátko vyšších tříd a určitá nadčasovost tříd nižších“.

Uvidíme, kolik nakonec uvidíme uniforem. Už nyní si ale troufneme říct, že přehlídka značky JIRI KALFAR ukáže jednu z nejnositelnějších a nejprodejnějších pánských kolekcí na MBPFW 2013.

Co vám dává a bere práce módního návrháře?

Dává mi především svobodu. Svobodu času, seberealizace. Vždy se učím novým věcem, objevuji. Svobodu vyjádřit se kreativně, vytvářet. Na druhou stranu, každý módní návrhář musí být i dobrý businessman, starat se o svou značku komerčně, hledat nové nápady, jak zviditelnit, co dělá. Vyznat se v účetnictví a PR.

Dokážete vyjmenovat své tři návrhářské vzory?

Rick Owens, John Galliano, Raf Simons

Kdyby vaše modely mohly mluvit, co by říkaly?

Oblékni mě.

KALFAR (2)

 

KRALOVA_design

Nědele 22. září, 15:00 (společně s Jindrou Jansovou)

Stejně jako značka JIRI KALFAR, i Zuzana Králová tvoří jak dámskou, tak pánskou módu. V Čechách studovala umění, módní návrhářství pak v Madridu, kde také momentálně tvoří. Designérka spojuje obě absolvované školy. Při navrhování často čerpá právě z výtvarného umění.

Pánská kolekce, kterou značka KRALOVA_design přiveze na Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend, je založená na členění. Střihově zajímavé “klasické” kousky Zuzana Králová rozděluje do ploch odlišných barev nebo materiálů. Konkrétně v řadě použila len, bavlnu, hedvábí, kůži i džínovinu.

Ačkoliv nemůžeme novinku od KRALOVA_design hodnotit jako stoprocentně nositelnou (ano, myslíme v českém prostředí), jsme si jistí, že většinu kousků využije i “normální” český muž.

Co vám dává a bere práce módního návrháře?

Být návrhářkou pro mě znamená způsob, jak  komunikovat a sdělit svůj vnitřní svět a své myšlenky, a zároveň je to potřeba se realizovat. Mimo jiné, tato “práce” je způsob, jak získat zkušenosti na mnoha úrovních, nejen z hlediska uměleckého a osobního projevu, ale také – podle mého názoru – být módním návrhářem je způsob života.
Neřekla bych, že mi tato profese něco bere, právě naopak!

Dokážete vyjmenovat své tři návrhářské vzory?

Francouzský návrhář Nicolas Ghesquière, který odvedl neuvěřitelnou práci v módním domě Balenciaga jako kreativní ředitel v období 1997-2012. Jeho vize módy jako směs futuristických prvků, organických forem a francouzského klasicismu je osobitá. Američan Alexander Wang, který založil svou vlastní značku s minimalistickou identitou v kombinaci s luxusem a inspirací ve sportu je nyní nástupcem Ghesquièra u Balenciagy. A japonský designér Yohji Yamamoto, kterého považuji za mistra modelování oděvu, s jeho individuální estetikou dekonstrukce oděvů.

Kdyby vaše modely mohly mluvit, co by říkaly?

Pokud by moje modely mohly mluvit, řekly by, že jsou výsledkem umělecké činnosti, povídaly by vám o umělcích jako Paul Gauguin, František Drtikol, Brancusi, Man Ray, Tristan Tzara,  o uměleckých hnutí jako futuristi a konstruktivisti, o Vasilijovi Kandinskym, o Pollockovi či Helmutu Newtonovi mezi mnoho dalšími. Řekli by, že hledají vyjádření, inovaci a odlišení, a že VY jako člověk, který se vzdaluje od konvenčnosti, který má sebedůvěru, a který se nebojí netradičních přístupů, si je musí obléci, aby vyjádřil svůj charakter osobnosti s větším důrazem.

kralova_PFW1 RGB

 

MIRKA HORKÁ

Neděle 22. září, 19:00

Překvapení dubnové přehlídky Shooting Fashion Stars, Mirka Horká, vystudovala oděv ve Zlíně. Její estetika je napůl syrová až experimentální a napůl klasická.

Pro pražský módní víkend chystá Mirka Horká kolekci ve spojení se studiem Gravelli, které vyrábí designový nábytek z vlastního patentovaného lehkého betonu. Právě beton bude hrát v řadě důležitou roli. Objeví se ve formě knoflíků i obuvi, ale také ho obsáhne samotný materiál.

Za pozornost ale kromě inovativních modelů stojí také samotná přehlídka. Během ní by měl vystoupit tanečník Yemi A.D., zároveň pak představí novou hudební desku Equals.

Co vám dává a bere práce módního návrháře?

… davá mi možnost spolupracovat s úžasnými lidmi, díky kterým se posouvám stále dál.

… bere mi iluze.

Dokážete vyjmenovat své tři návrhářské vzory?

COCO CHANEL, Hussein Chalayan, návrhář a obuvník Salvatore Ferragamo.

Kdyby vaše modely mohly mluvit, co by říkaly?

Buďte slušní, ohleduplní a citliví.

1150319_515400835194929_1716526420_n

 

STINAK / VLADIMÍR STANĚK

Sobota 21. září, 20:00 (společně s Ivanou Kaňovskou)

Vladimír Staněk, absolvent Ateliéru módní tvorby na UMPRUM, se prezentoval už na loňském Prague Fashion Weekendu. Tentokrát ale kromě pánské i dámské kolekce vlastní značky STINAK předvede i vyloženě pánskou řadu pro českou konfekci Pietro Filipi, kde působí od minulého roku.

Ale k autorské řadě: Jmenuje se V/IN a je inspirovaná “přerodem osobnosti”, nitrem, zevnějškem a jejich vzájemným ovlivňováním. Novinka má obsáhnout celý šatník od kabátů po tašky a brýle. A právě na brýle dává Stinak extrémní důraz. Vladimír Staněk  se totiž spojil se značkou Nunettes, kterou si oblíbily hlavně zahraniční hvězdy, a k řadě V/IN společně vytvořili několik kousků.

Co vám dává a bere práce módního návrháře?

Bere mi čas, ale dává mi možnost uniknout do světa fantazie, možnost žít život, jaký chci, a setkávat se se zajímavými lidmi. Plní se mi sen, že dělám práci, kterou jsem vždy chtěl dělat, a konečně to není jen “hraní si na módu”. Díky Pietro Filipi jsem si ověřil, že dokážu komerčně přemýšlet a navrhovat kolekce pro sériovou výrobu.

Dokážete vyjmenovat své tři návrhářské vzory?

Snažím se nemít vzory a nelze tak úplně říct, který návrhář mě natolik fascinuje, abych jím byl posedlý. Kdybych měl však jmenovat tři jména, je to bezesporu můj profesor doc. ak. mal. Josef Ťapťuch, který mě vedl a kterého si nesmírně vážím pro to, co všechno dokázal. Potom je to samozřejmě Tom Ford a v neposlední řadě Kris Van Assche.

Kdyby vaše modely mohly mluvit, co by říkaly?

Uf, no říkaly by toho asi hodně. Mé kolekce jsou zatím velmi koncepční. I když se to snažím vždy aplikovat na nositelné kusy oblečení, je pravdou, že ne každý kus byl určen na každodenní nošení. Ba naopak – spousta jich byla určena pouze a jen na molo, a poté se dané kusy modifikovaly a zjednodušovaly tak, aby byly komerční a prodejné a samozřejmě nositelné. Každá má kolekce si nese příběh, takže toho asi nakecají hodně.

11

 

START_UP: Soutěž pro mladé talenty 

Neděle 22. září, 20:00 

1. ADAM KOST

Adam Kost je zřejmě nejmladší designér, který ukáže svoji práci v bílém fashionweekovém stanu. Kolekci tvořil na základě zadání soutěže Start_Up – Bod zrodu. V podstatě ale přišel na to, že bod zrodu není, pouze spirála existence. Řadu nazval Kontinuální nicota a my jsme velmi zvědaví, jak si tento mladík povede vedle starších jmen.

Co vám dává a bere práce módního návrháře?

Jsem student třetího ročníku gymnázia, těžko můžu mluvit o “práci” módního návrháře. V tuhle chvíli se zhmotnily moje sny a stěží najdu nějaká negativa.

Dokážete vyjmenovat své tři návrhářské vzory?

John Galliano, Vivienne Westwood, Kris Van Assche

Kdyby vaše modely mohly mluvit, co by říkaly?

Ne modely, ale já říkám touto kolekcí: “Chci oblékat sebejistého muže. Muže, který je v zásadě konzervativní, umí ocenit krásu, přesto jeho styl není nudný a konvenční. Z tohoto muže vyzařuje síla i smyslnost.”

Model 2

 

2. ANTONÍN ŠIMON

O Antonínu Šimonovi, studentovi Ateliéru designu oděvu a obuvi Liběny Rochové na UMPRUM, je neustále slyšet. Ať už to souvisí s limitovanou edicí bot pro značku Baťa, nebo s tím, že úzce spolupracuje se stálicí českého návrhářství, Denisou Novou, jeho jméno skloňuje módní svět dost často. Ani nás tedy nepřekvapilo, že ho porota vybrala do finále soutěže Start_Up.

V kolekci rozvádějící klauzurní práci za zimní semestr se věnuje vlastnímu pojetí obyčeje jízdy králů. Jeho tradiční oděvy transformuje do současné podoby, míchá je s vlivy subkultur i vysoké módy.

Co vám dává a bere práce módního návrháře?

V obou případech se dá odpovědět stejně: Všechno. Ten, kdo říká opak, lže.

Dokážete vyjmenovat své tři návrhářské vzory?

Osobní vzory nemám a hrdinům nefandím, jsou ale designéři, ke kterým chovám velký respekt a úctu.Mezi ně patří Shinichiro Arakawa, Raf Simons, Martin Margiela, Rei Kawakubo, Helmut Lang a pár dalších…

Kdyby vaše modely mohly mluvit, co by říkaly?

I will be king
And you, you will be queen
Though nothing will drive them away
We can beat them, just for one day
We can be Heroes, just for one day

( David Bowie, Heroes z alba Heroes 1977)

ANTONIN_SIMON_Bohemia_hoody

 

3. HANA PRCHALOVÁ

Studentku oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, Hanu Prchalovou, inspirovala k tvorbě soutěžní kolekce generace beatnických spisovatelů. Nejvíce to pak byla postava Deana Moriartyho z románu Na cestě Jacka Kerouaca. Do řady chtěla dostat jeho “životní styl, antimaterialismus, bohémství, nestálost a cestování.” 

Co vám dává a bere práce módního návrháře?

Určitě mi bere spoustu času. A také peníze. Nicméně pocit radosti z práce a hlavně z výsledku to vynahrazuje. Je také vidět značný posun, když se ohlédnu například 2, 3 roky zpět. Také mě učí trpělivosti, rozvíjí mou osobnost a kreativitu.

Dokážete vyjmenovat své tři návrhářské vzory?

Je těžké vyjmenovat pouze tři. Víceméně nemám žádné konkrétní “vzory”, ale konkrétní kolekce či detaily. Poslední dobou mě ale hodně baví Rick Owens a německý návrhář Patrick Mohr, který svými koncepty dokáže běžnou přehlídku proměnit ve sci -fi. A v neposlední řadě mě momentálně moc baví new yorské duo InAisce.

Kdyby vaše modely mohly mluvit, co by říkaly?

Rozhodně by říkaly “KUP SI MĚ!”

prchalova

 

Foto: Archiv značek a návrhářů